Organizacja studia fotograficznego we własnym domu

Posted on

Wynajęcie profesjonalnego studia fotograficznego jest dosyć kosztowne, co może okazać się dość problematyczne szczególnie dla początkujących fotografów. W związku z tym na początek warto pomyśleć o stworzeniu własnego studia w domowym zaciszu. Dowiedz się, czego będziesz potrzebować, by m jedno z pomieszczeń w Twoim domu przy użyciu niewielkich nakładów finansowych zamieniło się w mini studio fotograficzne.

Domowe studio fotograficzne krok po kroku

Aby stworzyć studio fotograficzne w domu musisz podjąć kilka bardzo ważnych decyzji, które umożliwią właściwe zagospodarowanie przestrzeni i zakup odpowiednich akcesoriów. 

1. Co będziesz fotografować?

Na samym początku musisz zadać sobie pytanie, co masz zamiar uwieczniać na zdjęciach. Ma to ogromny wpływ na to, ile przestrzeni będziesz potrzebować. Jeżeli planujesz tworzyć fotografie produktowe wystarczy, że przeznaczysz wolny kąt w dowolnym pomieszczeniu. Z kolei portrety rodzinne wymagają zagospodarowania większej przestrzeni, gdyż odległość fotografa od modeli powinna wynosić co najmniej 5 m.

2. Wybór odpowiedniego pomieszczenia

Najlepiej by było, gdyby udało Ci się poświęcić cały pokój na stworzenie studia. Zrozumiałym jest jednak, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. Jeże mieszkasz w małym mieszkaniu trudno będzie wygospodarować cały pokój. W takim wypadku wybierz pomieszczeni, w którym stoją najbardziej mobilne meble – czyli takie, które z łatwością przesuniesz w razie potrzeby powiększenia przestrzeni do fotografowania. 

3. Zastanów się nad oświetleniem

Zanim wybierzesz odpowiedni pokój, przemyśl, z jakiego oświetlenia chcesz korzystać. Czy planujesz bazować na naturalnym świetle, a lampy mają pełnić jedynie funkcję doświetlenia fotografowanych obiektów? A może wręcz przeciwnie, chcesz zrezygnować z dziennego światła na rzecz lamp? W zależności od tego, jaki będzie Twój wybór, musisz wybrać pomieszczenie z dużym oknem lub takie, w którym łatwo będzie zamknąć dopływ światła.

Pomyśl również o dodatkowym doświetleniu. Możesz kupić stelaże z lampą i parasolkę lub zdecydować się na softboxa. Jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą ilością wolnych środków finansowych, możesz zebrać wszystkie źródła światła, jakie posiadasz w domu. Sprawdzą się lampki biurkowe, lampy halogenowe, a nawet latarki. W Twoim studiu nie powinno zabraknąć również blendy, która nakieruje i rozproszy światło. Możesz ją wykonać z kawałka kartonu pokrytego folią aluminiową.

4.  Nadszedł czas na wybór tła

Tło jest niezwykle ważnym elementem podczas robienia zdjęć.  Jeżeli nie posiadasz funduszy, na początek możesz korzystać ze zwykłej ściany pomalowanej na jasny kolor. Jeśli taką nie dysponujesz, możesz zamówić w internecie gotowe tła polipropylenowe. Ważne, by miało one odpowiednią gramaturę – powyżej  140 g/m2. W przypadku, kiedy będzie ona mniejsza, tło może prześwitywać. Możesz zdecydować się również na droższe, winylowe tło. Jest ono dość ciekawym wyborem, gdyż bez problemu możesz wydrukować na nim dowolny motyw, co zdecydowanie wpłynie na kreatywność zdjęcia.

Jeżeli decydujesz się na zakup gotowego tła, musisz pamiętać również o zestawie do jego zamontowania. Składa się on z dwóch pionowych stojaków i poziomego łącznika, na którym wiesza się tło. Innym, tanim rozwiązaniem będą kartony, które z powodzeniem można dostać w każdym sklepie papierniczym. Możesz również wykonać tło z dowolnie wybranej tkaniny, na przykład zasłony lub prześcieradła. wszystko zależy o twojej kreatywności. Jedyne, o czym musisz pamiętać jest zachowanie gładkości tła, ponieważ wszelkie nierówności będą trudne do usunięcia podczas obróbki.

Jak widać wykonanie domowego studia fotograficznego nie musi być trudne, a jego koszty będą zdecydowanie mniejsze niż korzystanie z usług profesjonalnego studia.