Jak kadrować zdjęcie?

Fotografia to niezwykle popularna dziedzina, która towarzyszy większości nam każdego dnia. Zrobienie zdjęć pozwala na zatrzymanie najważniejszych chwil naszego życia, ciekawych krajobrazów czy innych niezapomnianych przedmiotów. By jednak zdjęcie prezentowało się atrakcyjnie, przede wszystkim należy właściwie je wykadrować. Jak kadrować zdjęcia? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Jak właściwie wykadrować zdjęcie?

Jedną z najprostszych metod kadrowania jest kompozycja centralna. Polega ona na ustawieniu na środku głównego elementu fotografii. Takie ustawienie głównego obiektu jest sposobem najbardziej uniwersalnym. Co więc, taki kadr daje poczucie równowagi zdjęcia. Doskonała symetria jest jednak banalna i nudna, nie przekazując emocji. Warto więc przesunąć centralny, najważniejszy punkt zdjęcia z centrum kadru. To sprawi, że o wiele wyższego znaczenia nabierze pozostała część zdjęcia, co pozwoli na pokazanie większej ilości na jednej fotografii. Całe ujęcie nabiera swojego rodzaju dynamiki, która sprawia, że zdjęcie budzi zainteresowanie, prezentując się jako bardziej oryginalne. Maksymalne przesunięcie może wynosić mniej więcej jedną trzecią szerokości zdjęcia. 

Zbyt szeroki kadr

Najczęstszym błędem amatorskiej fotografii jest zbyt szerokie kadrowanie. Główny obiekt powinien w dużej mierze wypełniać kadr. Zbyt duża ilość poszczególnych elementów prowadzi do rozproszenia głównej myśli fotografa. Ogromna część osób stojąca za obiektywem aparatu chce uchwycić jak najwięcej. Tymczasem nie jest to dobra zasada. By wypełnić kadr, możemy wykorzystać dłuższą ogniskową obiektywu, a więc zoom. Możemy także ujęcie wykonać w dwóch wersjach- z wykorzystaniem zoomowania oraz w ustawieniu szerokokątnym sprawdzając, które prezentuję się korzystniej. Co ważne, niejednokrotnie zapominajmy o przekręceniu swojego aparatu z domyślnego fotografowania w poziomie, do pozycji pionowej. Tak oczywiste rozwiązanie niejednokrotnie pomaga w doskonałym wykadrowaniu naszych zdjęć. 

Dlaczego kadrowanie jest tak ważne?

Nowoczesne, zaawansowane technologie znajdujące się w naszych aparatach, pozwalają na właściwy dobór światła, wyostrzenie, wykrycie twarzy i wiele innych specjalistycznych funkcji. Właściwe wykadrowanie jednak wciąż należy do osoby fotografującej. Kadrowanie warunkuje uzyskany efekt końcowy. Stanowi niezbędny element w celu skupienia uwagi odbiorcy na określonym elemencie, przekazanie jasnej wizji oraz koncepcji osoby fotografującej. Nawet najlepszej jakości aparty i obiektyw nie pozwolą na uzyskanie satysfakcjonującej fotografii, gdy zostanie ono źle wykadrowane.

Podobne wpisy